Święty Nikodem

Święty Nikodem, znany również jako Nikodemus, był postacią biblijną z Nowego Testamentu. Jego historia jest ważna dla chrześcijaństwa i jest często omawiana w kontekście Jezusa Chrystusa. W tym artykule przyjrzymy się życiu, roli i znaczeniu Świętego Nikodema.

Pochodzenie i tajemniczy mąż

Święty Nikodem był faryzeuszem i członkiem Wysokiej Rady. Pochodził z Jerozolimy i był nauczycielem Prawa Mojżeszowego. Jego rola jako uczonego prawa sprawiała, że był szanowany i szanowany przez swoich rówieśników.

Nikodem był również bogatym mężczyzną, co potwierdza fakt, że zakupił drogocenne olejki do namaszczenia ciała Jezusa po jego śmierci. Jednak, mimo swojego wysokiego stanu społecznego, pozostaje tajemnicą, kim był jego mąż.

Spotkanie z Jezusem

Według Ewangelii według Jana, Nikodemus spotkał się osobiście z Jezusem, aby porozmawiać z nim o duchowych sprawach. Spotkanie to odbyło się w nocy, co sugeruje, że Nikodem czuł potrzebę dyskrecji lub chciał uniknąć obserwacji innych.

Podczas rozmowy Jezus przekazał Nikodemowi ważne nauki dotyczące nowego życia w Duchu i konieczności narodzenia się od nowa, zarówno w wodzie, jak i w Duchu Świętym. Ta rozmowa przyczyniła się do głębszego zrozumienia duchowych aspektów życia i była kluczowym momentem w życiu Nikodema.

Rola w zmartwychwstaniu

Święty Nikodem jest również znany ze swojej roli podczas zmartwychwstania Jezusa. Po ukrzyżowaniu Chrystusa, Nikodem razem z Józefem z Arymatei zajął się ciałem Jezusa. Zdjął je z krzyża, owinął w płótno i założył do grobu, używając do tego mieszanki mirry i aloesu.

Świadczy to o wielkim szacunku, jakim darzył Jezusa, pomimo jego śmierci na krzyżu. Był to akt odwagi i oddania się Bogu, gdyż Jezus był wówczas uważany za wrogiego przez władze rzymskie. Nikodem odważnie pokazał publicznie swoje zaangażowanie w działalność Jezusa, nawet po śmierci.