Fragment Pisma Świętego na Wigilię. Co czytamy tego dnia?

Zbliża się Wigilia, a wraz z nią rodzinne spotkanie przy stole. Centralnym elementem wieczoru jest czytanie fragmentu Pisma Świętego, od którego powinna rozpocząć się kolacja. Dowiedz się, jak ta tradycja wzbogaca świętowanie i zgłębia jego duchowe znaczenie. Zapraszamy do wspólnego rozważania tego pięknego zwyczaju!
Fragment Pisma Świętego na Wigilię

Dlaczego czytanie Ewangelii jest ważne na Wigilię?

Czytanie Pisma Świętego podczas Wigilii to więcej niż tradycja – to sposób na przypomnienie sobie o prawdziwym znaczeniu Bożego Narodzenia. W tym szczególnym czasie, kiedy rodzina zbiera się razem, słowa Ewangelii przynoszą przesłanie nadziei, miłości i pokoju.

Wigilijne czytanie to również chwila refleksji nad życiem Pana Jezusa i Jego naukami. To czas, by zatrzymać się na moment w naszym zabieganym życiu i skupić na duchowych aspektach świąt.

czytanie biblii

Jak przygotować się do czytania Ewangelii na Wigilię?

Przygotowanie do czytania Pisma Świętego powinno być wykonane z szacunkiem i skupieniem. Wybierz osobę, która przeczyta fragment, zapewnij spokojną i skupioną atmosferę. Możesz również przygotować krótki komentarz lub refleksję, która pomoże lepiej zrozumieć przesłanie tekstu.

(Łk 2, 1-14).

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

W owym czasie wyszło rozporządzenie cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym świecie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Podążali więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Wtem stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. I rzekł do nich anioł: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu; dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał».

Oto słowo Pańskie

Jakie są korzyści z wspólnego czytania Ewangelii?

Wspólne czytanie Pisma Świętego na Wigilię tworzy wyjątkową atmosferę jedności i bliskości. To okazja, by młodsze pokolenia zapoznały się z historią narodzin Jezusa, co jest ważne dla przekazywania wiary i wartości. Ponadto, dzielenie się refleksjami na temat przeczytanego fragmentu może prowadzić do głębokich i znaczących rozmów.