Ogłoszenia parafialne – 27 kwietnia 2014 r.

2 NIEDZIELA WIELKANOCNA
UROCZYSTOŚĆ MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
ROK A

27 kwietnia 2014 r.

1. Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest Miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Jakże więc nie dziękować za wielki dar miłosierdzia, za łaskę sakramentu pokuty!? Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga, objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa błogosławionego Jana Pawła II: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!” (Łagiewniki, 2002 r.).

2. Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowe Święto Caritas. Ofiary zebrane dzisiaj na tacę zostaną przeznaczone na duszpasterstwo charytatywne naszej diecezji.

3. Dzisiaj jest dzień kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II.

4. Zapraszam dzisiaj na spotkanie do domu parafialnego o godz. 14:00 młodzież należącą do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

5. Dzisiaj o godz. 15:00 rozpoczynają się uroczystości odpustowe w Sanktuarium Diecezjalnym Bożego Miłosierdzia w Ełku (parafia Chrystusa Sługi na os. Konieczki).

6. W poniedziałek, 28 kwietnia, będziemy obchodzić liturgiczną uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski i diecezji ełckiej. Została ona przeniesiona ze względu na oktawę Zmartwychwstania Pańskiego, która jest tak samo ważna jak uroczystość Zmartwychwstania i dlatego obchody wszelkich innych uroczystości należy przenieść na dni następujące po niej, zaś obchody mniejszej rangi, jak święta czy wspomnienia, są w danym roku opuszczane. Msza św. o godz. 7:30.

7. We wtorek, 29 kwietnia, przypada święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy. Tak dalece wyróżniała się czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem o Jego krzyżu, że nadano jej tytuł doktora Kościoła. A w 1999 roku papież Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy. Msza św. o godz. 7:30.

8. W środę, 30 kwietnia, będziemy obchodzić Diecezjalną Uroczystość Świętowojciechową połączoną z imieninami pasterza naszej diecezji, Księdza Biskupa Jerzego Mazura. Uroczystości rozpoczną się o godz. 17:00 nabożeństwem Nieszporów w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku. Po Nieszporach wyruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha do Katedry Ełckiej św. Wojciecha, gdzie o godz. 18:00, pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza, będzie sprawowana uroczysta Msza święta. Na powyższe uroczystości Ksiądz Biskup Ordynariusz zaprasza wszystkich wiernych Kościoła Ełckiego.

9. W środę, 30 kwietnia, o godz. 18:00 nowenna do MB Nieustającej Pomocy. Po nowennie Msza św. w intencji próśb i podziękowań.

10. We czwartek, 1 maja, rozpoczyna się nabożeństwo majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny, które odprawiane będą codziennie przez cały miesiąc w dni powszednie o godz. 18:00, a w niedzielę po Mszy św. o godz. 10:00. Majowe nabożeństwo jest w Polsce zwyczajowo odprawiane przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Słowa Litanii są kierowane do Maryi, ale refren „módl się za nami” przypomina, że Ona jest naszą Orędowniczką u swego Syna. Zachęcam do udziału w nabożeństwie majowym dzieci oraz młodzież przygotowującą się do bierzmowania. Zachęcam również do utrzymania zwyczaju śpiewania Litanii Loretańskiej przy ozdobionych Krzyżach przydrożnych, kapliczkach i w domach rodzinnych.

11. W czwartek, 1 maja, przypada pierwszy czwartek miesiąca, dzień dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa. Modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne. Po Mszy św. o godz. 7:30 rozpocznie się całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu, która zakończy się o godz. 18:00.

12. W piątek, 2 maja, przypada pierwszy piątek miesiąca. Msza św. z wystawieniem Najświętszego Sakramentu wraz z nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 7:30 i godz. 18:00. Tego dnia nie będzie odwiedzin chorych. Odwiedziny chorych odbędą się podczas rekolekcji maryjnych.

13. W piątek, 2 maja, o godz. 12:00 rozpocznie się liturgia sakramentu pokuty dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej, ich rodziców, rodziców chrzestnych oraz bliskich.

14. W sobotę, 3 maja, przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Msze Święte będą sprawowane o godzinie 8:00, 10:00 i 12:00. Tego dnia przypada pierwsza sobota miesiąca. Msza św. z wystawieniem Najświętszego Sakramentu wraz z nabożeństwem do Niepokalanego Serca NMP o godz. 10:00.

15. W przyszła niedzielę, 4 maja, przypada pierwsza niedziela miesiąca. Pół godziny przed każdą Mszą św. modlimy się za naszych bliskich zmarłych modlitwą wypominkową.

16. W przyszłą niedzielę, 4 maja, podczas Mszy św. o godz. 12:00 dzieci klas trzecich przyjmą po raz pierwszy Komunię św.

17. W przyszłą niedzielę, 4 maja, w liturgii wspominamy Świętego Floriana, patrona strażaków. Przez jego wstawiennictwo będziemy polecali Bożej Opatrzności wszystkich żyjących i zmarłych druhów pracujących lub zaangażowanych społecznie w pożarnictwie.

18. W przyszłą niedzielę, 4 maja, będziemy przeżywać Niedzielę Biblijną oraz V Ogólnopolski Tydzień Biblijny.

19. W miniony piątek, 25 kwietnia, odbyło się w domu parafialnym spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Głównym tematem tego spotkanie było przygotowanie parafii do przyjęcia Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej 22 maja 2014 r. Z Nawiedzeniem Obrazu będą związane dość duże koszty finansowe. Serdecznie proszę o zebranie ofiar w każdej miejscowości naszej parafii na kwiaty do wystroju kościoła na czas Nawiedzenia oraz na inne sprawy organizacyjne. W niedzielę, 11 maja, będziemy dodatkowo zbierać ofiary na tacę na sprawy organizacyjne związane z Nawiedzeniem Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej.

20. Parafialny Zespół Caritas realizował zadanie publiczne „Śladem wielkanocnych tradycji w naszym regionie” finansowane z dotacji Urzędu Gminy w Kalinowie. W warsztatach uczestniczyła ponad trzydziestoosobowa grupa osób, w większości były to całe rodziny. Liczna grupę stanowili seniorzy, dla których kultywowanie tradycji jest bardzo ważne. W ramach warsztatów zaprezentowano opowieści o zwyczajach wielkanocnych panujących w naszym regionie oraz sposoby tworzenia tradycyjnych symboli wielkanocnych takich jak: kwiaty i ozdoby z bibuły, palmy wielkanocne oraz malowane jajka. Przeprowadzone warsztaty w dużym stopniu ożywiły i reaktywowały lokalną tradycję związaną z obchodami Świąt Wielkanocnych. Przez realizację zadania uczestnicy pokazali, że kultywowanie tradycji i obrzędów nie musi być nudne, a może stać się ciekawym i pouczającym doświadczeniem. Uświadomi to nam, iż warto pamiętać o tradycjach i obrzędach, przypominać o nich i do nich wracać, ponieważ stanowią element naszej tożsamości. Zapraszam do obejrzenia wystawy, która jest efektem prowadzonych zajęć warsztatowych.

21. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kalinowie, Ryszard Podgórski zaprasza na bezpłatne zajęcia rekreacyjno – sportowe dla osób dorosłych: aerobic i nornic walking realizowane w ramach Projektu „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Spotkanie organizacyjne z instruktorami odbędzie się we wtorek 29 kwietnia 2014 r. o godz. 19:00 na boisku szkolnym. Projekt współfinansowany z budżetu Powiatu Ełckiego.

22. Caritas Diecezji Ełckiej serdecznie zaprasza wszystkie dzieci 31 maja 2014 r. do Ełku na IX Ogólnopolski Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Tradycyjnie przygotowano dla uczestników wiele atrakcyjnych zabaw i niespodzianek. Przez dziesięć godzin najmłodsi będą bezpłatnie korzystać z wesołego miasteczka oraz uczestniczyć w ciekawych konkursach i konkurencjach sportowych. Wszystkim zapewniamy napoje, ciepły posiłek i bezpieczną zabawę. Na scenie zaprezentują się zespoły muzyczne oraz mali artyści z przedszkoli i szkół. W godzinach popołudniowych rozpoczną się natomiast koncerty gwiazd sceny muzycznej. Wspólne świętowanie rozpocznie się o godz.8:30 zabawami loteryjnymi, konkursami i występami najmłodszych. Uroczystej Mszy Św. o godz. 11:00 będzie przewodniczył J.E. Ks. Biskup Jerzy Mazur. Po Eucharystii będzie miało miejsce uroczyste rozpoczęcie festynu i pierwsze losowanie nagród ufundowanych przez sponsorów. W godz. 8:30-10:30 i 12:30-18:30 dzieci będą mogły bezpłatnie korzystać z wielu atrakcji oraz odbierać paczki ufundowane przez Partnera Strategicznego – Biedronkę. Zachęcamy bardzo serdecznie do jak najliczniejszego wzięcia udziału w festynie.