KRONIKA WYDARZEŃ

Spływ kajakowy Czarną Hańczą

W dniach 25 – 27 czerwca 2012r. odbył się spływ kajakowy organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działające przy parafii Wniebowzięcia NMP w Kalinowie. Planowana trasa spływu wiodła: Maćkowa Ruda – Głęboki Bród – Dworczysko – Rygol. W spływie uczestniczyła młodzież należąca do KSM w liczbie 28 osób. Podczas spływu obecny był nasz ksiądz asystent oraz ratownik wodny. Wszyscy zebraliśmy się o godz. 9.00 przy naszym parafialnym kościele w Kalinowie. Zapakowaliśmy swoje rzeczy i na miejsce rozpoczęcia spływu w Maćkowej Rudzie dojechaliśmy autokarem. Pogoda była świetna, słońce, lekki powiew wiatru, to czego pragnęliśmy. Wyruszyliśmy około godziny 12.00. Aby było nam łatwej płynąć dobraliśmy się parami chłopak – dziewczyna. Pan ratownik, który znał trasę płynął pierwszy, a my za nim. Do drodze podziwialiśmy piękno przyrody Wigierskiego Parku Narodowego. Zachwycały nas kaczki i łabędzie oraz przybrzeżna roślinność : nenufary, tataraki, oczerety. Po drodze kajaki „płatały nam figle” i skręcały w odwrotną stronę niż chcieliśmy. Pojawiały się też malutkie kolizje, lecz to rozumieliśmy, ponieważ pierwszy raz płynęliśmy takim sprzętem. Po całym dniu wiosłowania zatrzymaliśmy się na polu namiotowym „u Bociana” w Głębokim Brodzie. Po rozłożeniu namiotów wszyscy zebraliśmy się na ognisku. W miłej atmosferze zjedliśmy kiełbaski. Widoczne już były oznaki zmęczenia lecz miłą niespodzianką okazała się sauna. Skorzystał z niej każdy z nas. Po kuracji w saunie czuliśmy się jak nowo narodzeni. W późnych godzinach wieczornych położyliśmy się spać. Po ulewnej nocy przemokły nam namioty i przenieśliśmy się do domków. Zwiedziliśmy tutejszy sklep, ponieważ nasze brzuchy domagały się jedzenia. Jednak niesprzyjające warunki pogodowe zakończyły nasz spływ w Głębokim Brodzie. Spływ był świetną wyprawą integracyjną. Bardziej się poznaliśmy i pomagaliśmy sobie nawzajem. Atmosfera była bardzo ciepła i przyjemna. Wyjazd zakończył się wizytą w galerii „Plaza” w Suwałkach.

Protokołowały:
Katarzyna Andruszkiewicz
Anna Klicz

* * *

Biwak w Skrzypkach

W dniach 12-13 lipca 2012r. odbył się biwak w miejscowości Skrzypki organizowany przez Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działającego przy parafii Wniebowzięcia NMP w Kalinowie. Niestety, w wyjeździe tym uczestniczyło tylko szesnastu członków KSM-u.

Mimo tak małej liczby uczestników świetnie się bawiliśmy. Celem wyjazdu było przygotowanie się do rozgrywek piłki siatkowej plażowej w Świętajnie k/Olecka.

Rano, 12 lipca, zebraliśmy się przed kościołem w Kalinowie. Wszyscy uczestnicy złożyli się na kiełbaski i tuż po zakupach „z perypetiami” ruszyliśmy prywatnymi samochodami na miejsce naszego biwaku. Po kilkunastominutowej podróży mogliśmy już rozbijać nasze namioty na gminnym polu namiotowym. Podczas ustawiania namiotów zaskoczył nas deszcz. Gdy tylko chmury przeszły, wszyscy ruszyliśmy na pobliską plażę. Nasi odważni chłopcy szybko wskoczyli do wody. Okazało się, że temperatura wody jest o wiele wyższa od temperatury powietrza. Fakt ten zachęcił chłopaków do tego, aby wskakiwać w różnych pozach do wody, powodując przy tym ogromne fale i rozpryskiwania się na różne strony wody. Przy kolejnych wyjściach na plaże dziewczyny przekonały się do tych wygłupów i same także postanowiły tego spróbować.

Potem przyszedł czas na trening na piaszczystym boisku siatkarskim. Na początku dziewczyny i chłopacy stanęli naprzeciw siebie. Wkrótce jednak okazało się , że lepiej będzie nam grać w drużynach mieszanych. Później graliśmy również w badmintona oraz w piłkę nożną.

Wieczorem, zmęczeni zasiedliśmy przy ognisku do pieczenia i zajadania kiełbasek. Mimo to byliśmy wciąż głodni. Wysłaliśmy więc naszego księdza opiekuna z czterema dziewczynami do Kalinowa, aby upiekły nam gofry. W międzyczasie odwiedzili nas nasi sąsiedzi z pola namiotowego i razem z nimi świetnie bawiliśmy się przy ognisku, śpiewając przy akompaniamencie gitary. Niespodziankę zrobiły nam też „zatroskane” mamy, które przywiozły nam karton muffinek oraz faworków. Najedzeni, ale nadal zmęczeni, poszliśmy spać.

Rano zwarci i gotowi wznowiliśmy nasz trening, a kilka osób udało się na plażę, aby popływać. Około godz. 13 przyjechał bus i zabrał nas do domu. Wyjazd był naprawdę udany i wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni, a przy okazji podszkoliliśmy nasze umiejętności siatkarskie.

Protokołowały:
Anna Klicz
Katarzyna Andruszkiewicz

* * *

Turniej plażowej piłki siatkowej w Świętajnie

Dnia 15 lipca 2012 r. młodzież należąca do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działającego przy parafii Najświętszej Maryi Panny w Kalinowie uczestniczyła w turnieju plażowej piłki siatkowej. Turniej został zorganizowany przez Księdza Proboszcza parafii Matki Boskiej Szkaplerznej w Świętajnie z okazji uroczystości odpustowej. W zawodach siatkarskich wzięło udział 6 drużyn, w tym dwie z Kalinowa. Na piaszczystym boisku walczyły dwie nasze drużyny: chłopaków oraz dziewcząt. Gra była bardzo emocjonująca, a każdy zdobyty punkt okazywał się sukcesem. Zwycięzcą rozgrywek została drużyna „Dynamiczne Ślimaczki”. Nasi chłopcy zajęli IV miejsce, a drużyna dziewczyny zajęła VI miejsce. Wszyscy byliśmy zadowoleni z tak dobrych osiągnięć. Mamy nadzieję, że dzięki treningom za rok osiągniemy lepsze wyniki. Na koniec, aby uczcić nasze sukcesy zajechaliśmy na pyszną pizzę do Olecka. Zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzy, wróciliśmy do swoich domów.

Protokołowały:
Katarzyna Andruszkiewicz
Anna Klicz

* * *

Kartki świąteczne

Od połowy listopada młodzież należąca do Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działającego przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalinowie wykonuje kartki świąteczne. Z wielkim zaangażowaniem oraz sercem wykona prawie 100 bożonarodzeniowych kartek. Przez kilka niedziel każdej Mszy świętej młodzież rozprowadzała kartki, jak również pan organista Andrzej Trochim przy roznoszeniu opłatków do rodzin sprzedawał nasze kartki. Bardzo dziękujemy za pomoc Panu organiście. Cena jednej kartki wynosi symboliczne 3 zł. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży własnoręcznie wykonanych kartek zostaną przeznaczone na wyjazd młodzieży do Rzymu.

Protokołowały:

Katarzyna Andruszkiewicz

Anna Klicz

* * *

Jasełka w wykonaniu młodzieży z KSM

Nocą 25 grudnia 2012 roku, przed Mszą św. pasterską, młodzież należąca do Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działającego przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalinowie zaprezentowała zebranym w kościele parafialnym jasełka z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowania i próby pochłonęły dużo czasu, ale warto było, ponieważ mogliśmy w ten sposób ogłosić przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Włożyliśmy w nasz występ dużo serca oraz poświęcenia. Dziękujemy za wypożyczenie strojów Pani Agnieszce Mankiewicz oraz tym wszystkim, dzięki którym udało się nam przygotować jasełka.

W skład amatorskiej grupy aktorskiej wchodzili:

MARYJA: Katarzyna Andruszkiewicz

JÓZEF: Hubert Maksimczyk

TRZEJ KRÓLOWIE:

MELCHIOR: Adrian Sołtys

BALTAZAR: Łukasz Filutowski

KACPER: Jakub Jarmołowicz


PASTERZE:  

Martyna Werno

Dominika Zyskowska

Piotr Zakrzewski

Mateusz Filutowski

 

ANIOŁOWIE:

Barbara Werno

Ewelina Haraburda

 

NARRATORZY:

Kinga Karwowska

Justyna Formejster

 

Nad oprawą muzyczną czuwała Dominika Dojnikowska.

Dziękujemy Piotrkowi Kolenkiewiczowi oraz innym chłopakom za czuwanie nad sprzętem nagłaśniającym.

Protokołowały:

Katarzyna Andruszkiewicz

Anna Klicz

* * *